Erős átalakulás látszik a kelet-közép- és dél-európai térség (CESEE) közvetlen külföldi tőkebefektetéseiben (FDI) az elmúlt 14 évben. Bár a térség egyes országai, például Észtország, Albánia és Lengyelország, erős növekedést mutattak az FDI állományában, addig Magyarország és más országok, mint Bulgária és Oroszország, csökkenést tapasztaltak. A jelentés kiemeli, hogy Magyarország, ennek ellenére erős helyzetben van, pedig a politikai kockázatok növekedtek. Ennek magyarázata az ország stabil makrogazdasági alapjai, kedvező gazdaságpolitikai intézkedései, valamint Magyarország EU-tagsága is segített – derül ki a bécsi Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche (WiiW) jelentéséből, amely azt is hangsúlyozza, hogy a politikai kockázatok ellenére a külföldi befektetők nem feltétlenül vonulnak ki, hanem inkább költségként kezelik a növekvő bizonytalanságokat. A tanulmány arra figyelmeztet, hogy a geopolitikai kockázatok továbbra is kihívásokat jelentenek, és a térség gazdaságának jövője erősen bizonytalan.
Napjainkban a járműipar történetének egyik legnagyobb változásán megy keresztül, ugyanis a hosszú évtizedek óta használt belső égésű motorokat egyre inkább felváltják a hibrid és elektromos hajtásláncok. Még ha az utóbbi hónapokban meg is tört az elektromos autók értékesítése, a jövőben várhatóan tovább emelkedik az értékesítési arányuk. Magyarországon a járműipar a kulcságazatok közé tartozik, így a gazdaság fejlődésének szempontjából alapvető fontossággal bír, hogy ne legyünk vesztesei ennek az átállásnak, sőt, az iparágban történő változások lehetőséget kínálnak arra, hogy esetleg még erősebb pozícióval rendelkezzen az ország az európai autógyártásban. Ebben a cikkben azt járom körül, milyen szerepet tölt be Magyarország Európában és hogyan változik a szerepe a zöld átmenet során.
Az amerikai vállalatok továbbra is a második legnagyobb beruházói közösséget alkotják hazánkban, és ezért nagy szerepet játszanak Magyarország gazdasági semlegességének garantálásában – mutatott rá Szijjártó Péter csütörtökön az Amerikai-Magyar Kereskedelmi Kamara budapesti rendezvényén.
A geopolitikai bizonytalanságok ellenére is aktív maradt a hazai tranzakciós piac - derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő friss jelentéséből. Az ügyletek száma ugyan csökkent, de becsült értéke nőtt 2023-ban az előző évhez képest Magyarországon. A legvonzóbb befektetési célpont tavaly a technológiai szektor volt, míg idén a feldolgozóipar kapott lendületet az első hat hónapban, majd júniusban megvalósult a magyar gazdaság történelmének eddigi legnagyobb tranzakciója is.
A SpaceX, Elon Musk űripari vállalata, 1,5 milliárd dolláros befektetést tervez Vietnámban. A bejelentés a kommunista vezetésű ország kormányától érkezett csütörtökön, és potenciálisan feloldhatja a Starlink műholdas szolgáltatás helyi bevezetése körüli patthelyzetet. A tervezett beruházás jelentős lépés lehet a délkelet-ázsiai ország és az amerikai vállalat együttműködésében.
Az első Property Investment Forum óta 20 év telt el a magyar és a régiós ingatlanpiacokon és gazdaságokban. Hol álltunk 20 éve és hol állunk ma? Mit kéne tennünk ahhoz, hogy újra sikeres legyen nemzetközi viszonylatban is a hazai ingatlanpiac? Hol hibáztunk és miben voltunk éltanulók? Többek között ezekről a kérdésekről beszéltek a XX. Property Investment Forum első panelbeszélgetésének szakértői, amit egy átfogó előadás előzött meg a piac aktuális trendjeiről.
A magyar gazdaság szerkezetét sokszor jellemzik a duális jelzővel, amely arra utal, hogy a külföldi tulajdonosi háttérrel rendelkező, főként multinacionális cégek adják a gazdaság teljesítményének jelentős részét. Ebben az elemzésben azt járom körül, hogy általánosságban melyek a legfőbb különbségek a hazai és a külföldi tulajdonú cégek között, a külföldi cégek hogyan járulnak hozzá a magyar gazdaság teljesítményéhez, valamint a duális gazdasági szerkezetet előidéző gazdaságpolitikának milyen előnyei és hátrányai vannak a növekedést és a fejlődést tekintve.
A magánszemélyek külföldről származó tőkejövedelmével kapcsolatban újabb támogató eljárásokat indít a NAV. Azok, akik 2019 során külföldi pénzintézetnél vezettek számlát, ott befektetésekből szereztek jövedelmet, számíthatnak a NAV megkeresésére.
A piac emelkedésére játszó globális alapok jelentős pénzeket vontak ki decemberben a kínai piacokról, ennek nagy részét a befektetői visszaváltások váltották ki, de az alapok maguk is igyekeznek csökkenteni kínai kitettségüket.
Katar igyekszik minél több külföldi tőkét bevonzani, ennek érdekében a helyi befektetési hatóság 275 millió dollár értékű programot hirdetett – számol be a hírről a Bloomberg.
A külföldi cégek beruházásaiért nagy a verseny és az a jó, ha minél magasabb technológiai színvonalú beruházások érkeznek Magyarországra - fogalmazott Orbán Viktor szombati beszédében és - ugyan egyelőre részletek nélkül - bejelentette Magyarország történetének legnagyobb beruházását. Mutatjuk, mekkora is lesz ez valójában.
Kína világelső volt a külföldi tőkekihelyezések (ODI) terén tavaly, lekörözte az egy évvel korábban még listavezető Japánt.
Napok óta rengeteg vállalati szakember, ügyvéd és jogász, vállalatértékelési tanácsadó a május 25-i közlönyben megjelent "a magyarországi székhelyű gazdasági társaságok gazdasági célú védelméhez szükséges intézkedésekről" című rendeletet tanulmányozza. Nem véletlenül, ugyanis a külföldiek hazai ágazatokban való tulajdonszerzésének korlátozását célzó szabályozás megszövegezése számos komoly kérdést felvet, ami pedig meghatározó lehet a magyar vállalatok értékelése és így hazánk befektetői megítélése szempontjából.
Csütörtökön jelentették be, hogy német Lufthansa vállalatcsoport repülőgépjavítással és -fenntartással foglalkozó vállalata, a Lufthansa Technik AG 43 milliárd forintos befektetéssel szervizközpontot telepít Miskolcra. A friss bejelentés értékét összevetettük az elmúlt időszak legnagyobb külföldi tőkebefektetéseivel, meglepő az eredmény.
Kína arra törekszik, hogy külföldi befektetéseket vonzzon nagyobb versenyképességre törekvő állami tulajdonú nagyvállalataiba - mondta a kínai állami vagyonfelügyelet (SASAC) vezetője vasárnap.
Vezérigazgatóként tér vissza a trendi okostelefonos társkeresőhöz, a Tinderhez a korábban menesztett társalapító, Sean Rad - írja a Marketwatch. A startup nem titkoltan tőzsdére készül, ha minden a tervek szerint halad, a kibocsátás valamikor az idei negyedik negyedévben záródhat.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.